Genel

Rize’de sel felaketinden etkilenen Kaçkar Köyü havadan görüntülendi

Rize’de etkili olan sağanak yağıştan en çok etkilenen köylerden biri olan Ardeşen ilçesine bağlı Kaçkar Köyü, havadan görüntülendi. Rize’yi etkisi altına alan şiddetli sağanak yağmur, saat 11.00 sularında Ardeşen İlçesi’ne..

Rize’de sel felaketinden etkilenen Kaçkar Köyü havadan görüntülendi

Rize’de etkili olan sağanak yağıştan en çok etkilenen köylerden biri olan Ardeşen ilçesine bağlı Kaçkar Köyü, havadan görüntülendi.

Rize’yi etkisi altına alan şiddetli sağanak yağmur, saat 11.00 sularında Ardeşen İlçesi’ne bağlı Kaçkar köyünde sel ve heyelanlara neden oldu. Köyün içerisinden geçen dere heyelanlarla birleşmesi sonucu taştı. Heyelan köydeki bir çok tarım alanının sular altında kalmasına neden olurken, bazı vatandaşların hayvanları sel sularına kapılarak telef oldu. Can kaybının yaşanmadığı köye ulaşım ise yoldaki sel ve heyelanlar ile güçlükle sağlanıyor. Bölgeye gelen AFAD ekipleri hasar tespit çalışmasına başlarken, köyün içerisindeki balçığın kaldırılması için de Rize İl Özel İdaresi ekipleri harekete geçti.

Rize'de selden en fazla zarar gören köylerden biri olan Kaçkar Köyü havadan görüntülendi

ÇAY TOPLAYAN VATANDAŞLAR MAKASLARI BIRAKIP KAÇTI”

Metin Yazıcı isimli vatandaş sel anında çay toplayan vatandaşların bir anda makaslarını çay tarım arazilerinde bırakarak kaçtığını dile getirerek “Öğle saatlerinde çok kuvvetli yağmur yağmaya başladı. Büyük bir felaket yaşadık. Çok şükür can kaybımız yok. 15 hane var burada. Yaklaşık 10 dönüm tarım arazisi gitti. Çay toplayan vatandaşlar makasları bırakıp kaçtı” dedi.

Rize'de sel felaketinden etkilenen Kaçkar Köyü havadan görüntülendiMetin Yazıcı

“700 TAVUĞUM TELEF OLDU, MAĞDURUZ”

700’e yakın tavuğunun telef olduğunu dile getiren Yakup Yazıcı “Afet yaşadık. Defalarca burada tahkimat yapılması için müracaat ettik. Çok mücadele ettik ama her seferinde geçiştirildi. Sürekli bu mağduriyeti yaşıyoruz. 2 tane tavuk çiftliğim vardı. Hayvanlarım telef oldu. yaklaşık 700 tavuğum telef oldu. şuan mağduruz, yetkililerden yardım istiyoruz. Burada kalma şansımız yok, can tehlikemiz söz konusu. İnşallah yetkililer bu kez sesimizi duyar” ifadelerini kullandı.

“3 ÇOCUĞUMU ŞEHİT VERİYORDUM”

1 yeğeni ve 2 çocuğunun selden son anda kurtulduğunu dile getiren Ayşe Yazıcı ise “3 çocuğumu şehit veriyordum. 3 çocuğum saniyelik canlarını kurtardı. Evim eşya dolu. Çocuklarım el alemin yollarında bekliyor. Böyle bir dünya olmaz” şeklinde konuştu.

Rize'de sel felaketinden etkilenen Kaçkar Köyü havadan görüntülendiAyşe YazıcıRize'de sel felaketinden etkilenen Kaçkar Köyü havadan görüntülendi

Kaynak: İHA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL