Genel

Mevlüt Çavuşoğlu’nun görüştüğü Mareşal Raşid Dostum’un üniformasındaki madalyalar dikkat çekti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani‘nin eski Yardımcısı Mareşal Raşid Dostum’la bir araya geldi. Dostum’un üniforması ise adeta göz kamaştırdı ve akıllara Cem Yılmaz’ın askerlik anılarını anlatırken generallerin..

Mevlüt Çavuşoğlu’nun görüştüğü Mareşal Raşid Dostum’un üniformasındaki madalyalar dikkat çekti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani‘nin eski Yardımcısı Mareşal Raşid Dostum’la bir araya geldi. Dostum’un üniforması ise adeta göz kamaştırdı ve akıllara Cem Yılmaz’ın askerlik anılarını anlatırken generallerin üniformasından “Üzerinde galaksi var” diyerek bahsetmesini akıllara getirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu ve Dostum’un Bakanlıkta yaptığı görüşmede, Türkiye’nin Afganistan’da barışın sağlanması için ortaya konan uluslararası çabalarda oynadığı öncü rol dile getirildi.

Görüşmede Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afganistan’da 40 yılı aşkın süredir devam eden çatışmaların sonlanması için tarihi bir fırsat olarak gördüğü Afganlar arası barış ve uzlaşı sürecine de aynı şekilde katkı vermeye hazır olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’DE EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA HAZIR

Barış görüşmelerine zemin hazırlaması bakımından Afgan hükümetinin 5 bin Taliban mahkumu serbest bırakmasının müzakereler öncesinde güven artırıcı bir önlem olarak olumlu karşılandığını vurgulayan Çavuşoğlu, ilk turu Doha’da düzenlenmesi öngörülen Afganlar arası görüşmelerin sonraki turlarından birine Türkiye’nin ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu da kaydetti.

“AFGAN KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin Twitter’dan paylaştığı mesajda da “Afganistan eski Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mareşal Abdul Raşid Dostum’la verimli bir görüşme yaptık. Barış ve uzlaşı sürecinde Afgan kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

RAŞİD DOSTUM’UN DİKKAT ÇEKEN ÜNİFORMASI

Raşid Dostum, Özbek asıllı Afgan asker. Afganistan tarihinin Mareşal unvanına sahip üçüncü komutanı, Afganistan’daki Özbeklerin lideri ve eski Afganistan Devlet Başkan yardımcısı.

18 Şubat 2020’de cumhurbaşkanı ilan edilen Eşref Gani Ahmedzai ile seçimlere hile karıştığı iddiasıyla sonuçları kabul etmeyen aday Abdullah Abdullah arasında sağlanan anlaşma sonucunda Cumhurbaşkanı Gani tarafından Raşit Dostum’a mareşallik unvanı verildi[3]. Raşit Dostum, Afganistan tarihinin Mareşal unvanına sahip üçüncü komutanı ve Afganistan tarihinde Mareşal olan ilk Özbek’tir.

Dostum’un dün gerçekleştirdiği resmi ziyarette giydiği üniforması dikkat çekti.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun görüştüğü Mareşal Raşid Dostum'un üniformasındaki madalyalar dikkat çekti Mevlüt Çavuşoğlu'nun görüştüğü Mareşal Raşid Dostum'un üniformasındaki madalyalar dikkat çektiMevlüt Çavuşoğlu'nun görüştüğü Mareşal Raşid Dostum'un üniformasındaki madalyalar dikkat çekti

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL