Gündem

KIŞ TURİZMİ SON 3 YILIN EN İYİ SEZONUNU YAŞIYOR

Bu kış fiyatta rakiplerimizi geri de bıraktık. Deniz, kum, güneş denildiğinde ilk akla gelen ülkeler arasında yerimizi aldık. Turizm sektörünü 12 aya çıkarmak için son yıllarda kış turizmine de önem..

KIŞ TURİZMİ SON 3 YILIN EN İYİ SEZONUNU YAŞIYOR

Bu kış fiyatta rakiplerimizi geri de bıraktık. Deniz, kum, güneş denildiğinde ilk akla gelen ülkeler arasında yerimizi aldık. Turizm sektörünü 12 aya çıkarmak için son yıllarda kış turizmine de önem vermeye başladık.

Bundan 10 Yıl önce aralık-ocak-şubat aylarında 3.7 milyon ziyaretçi ülkemize geliyordu. Bu sayı 2018 yılında 7 milyon kişiyi geçti. Kış turizminde Avusturya, İsviçre ve Fransa gibi zorlu rakiplerimiz bulunuyor. Ülkemiz kış sezonunun vazgeçilmezi olan kayak tesislerinde de önemli ilerlemeler yaşanıyor. 2026’da yapılacak olan Kış Olimpiyatlarına aday olan Türkiye’de yatırım ve tesis ve alt yapı olarak alacak çok uzun bir sürecimiz var. Son yıllarda tesis sayılarının artması ve artan talepler bu hedeflere ulaşmanın devletin katkılarıyla zor olamayacaktır. Nitekim 2018-2019 kış sezonu için Türkiye’ye olan ilgi ve fiyatlar da bu potansiyelin kanıtı.

İşte Kış turizminin en yoğun dönemi olan sömestrin bilançosu. Bu dönemde Uludağ’da kişi başı fiyatlar gecelik konaklama 650₺ buldu. 4 gecelik tatilin faturası ulaşım hariç 2600₺ kadar yükseldi. Bölgedeki bu fiyat, son yıllarda Türklerin ucuz kayak keşfi olan Bulgarista’nın Bansko kayak merkezinin de bir tatilin neredeyse 2 katı düzeyinde. 4 gecelik KartalKaya’da 3000₺,Palandöken’de 2250₺,Erciyes’te ise 1750₺ gözden çıkarmak şart. Fransa Alpleri’nin ünlü Meribel’de tatil ise uçakla ulaşım dahil 4 gecelik 4500₺ dir. Bu da Türkiye’deki otellerin fiyatlarının Avusturya, Bulgaristan ve İtalya’yı geride bıraktığını ortaya koyuyor. Buna en büyük sebepler yiyecek içecek ve servis hizmet kalitemizin en iyi seviyede olması.

Türkiye kayak merkezleriyle kış turizmi, sağlık ve termal tesis yatırımlarıyla desteklendiğiniyor. Bu da Türkiye’nin turizmde çıkardığı önemli bir ürün haline geldi. Kış döneminde ev sahipliği yaptığımız turist sayısı geçtiğimiz kış 8.8 milyonu buldu. Bu sayının 2019 Ocak-Şubat ve mart aylarında 10 milyonun üzerine çıkacağını ön görülüyor. Uludağ, Palandöken, Kartepe ve Kartalkaya’da yeni tesislerle birlikte dünyada ismimizi git gide yaygınlaşıyor. Ülkemizde kış turizmi için tüm sektör paydaşları birlik olursak dünyadaki kayak merkezlerinin yüzde 83 bünyesindeki Alpler’deki tesisler ile yarışabiliriz.

Hadi Yoğurtçu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL