Gündem

İstanbul Plavcısı Adana’yı Lezzete Doyurdu

Adana’da 2011 yılından bugüne İstanbul pilavcısı eşsiz damak lezzetine Adana’nın baraj yolu 6. Durakda hizmetine güler yüzlü misafirperverliği ile işletmeciliğine devam etmektedir. İşletmenin kurucusu olan Çetin ve Metin Erdoğan kardeşler..

İstanbul Plavcısı Adana’yı Lezzete Doyurdu

Adana’da 2011 yılından bugüne İstanbul pilavcısı eşsiz damak lezzetine Adana’nın baraj yolu 6. Durakda hizmetine güler yüzlü misafirperverliği ile işletmeciliğine devam etmektedir.

İşletmenin kurucusu olan Çetin ve Metin Erdoğan kardeşler bu sektörde en iyisinin de üzerine çıkmıştır.

İstanbul pilavcısı express tek pilav ile kalmayıp kurufasulye, tavuk sote, pilav üstü tavuk ve et kavurma ile lezzetin tek adresi olmaya devam etmektedir.

Bunları biliyor muydunuz ?

Pilav Japonya’da çiğ balık ile buluşur suşi olur.
İtalya’da işin içine şarap,peynir,mantar girer risotto adıyla tüm dünyada boy gösterir.
İspanyollar tepsi gibi özel tencereler de geçen tüm deniz mahsulleri ile pirinçi kucaklaştırip paella denen şah eseri yaratırlar.
Hepsini çok severim ama bize göre sade olanı en güzeli bizde ona yaptık tadın ve kararı siz verin Metin ve Çetin usta!

Bunları biliyor muydunuz ?

Pilavsız bir yaşamın anlamsız olacağına inanırım.Sadece benmi?
Dünyanın en az yarısı bu beyaz küçük taneler ile besleniyor diğer yarısıda pilavı çeşitli kılıklara sokup sofralarina koyuyorlar.
Pirincin tarihi insanlık tarihi kadar eski arkeolojik kayıtlar pirinçin ilk evcilleştirme işleminin 8500 yıl önce Çinde Pearl River vadisince gerçekleştirildiğini söylüyor.

Evcilleşen pirinç bu masal vadisinden çıkıp önce tüm uzak Asya’ya oradanda avrupa ve amerikaya yayılmış olup ondan sonrada sofralardan hiç eksik olmamış ve bizde gelecek nesillere taşıyacağız diyen Metin ve Çetin usta! dost ve müşterilerini bekliyor

Haber : Ali Özgün

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL