Gündem

Azerbaycan Milletvekilinden İsrail-Türkiye yorumu…

“9 Mart’ta İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog Ankara’yı ziyaret ederek Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi”. Bu sözleri Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosunun, Aile, Kadın ve Çocuklar Komisyonu Başkanı, milletvekili, Prof…

Azerbaycan Milletvekilinden İsrail-Türkiye yorumu…

“9 Mart’ta İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog Ankara’yı ziyaret ederek Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi”. Bu sözleri Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosunun, Aile, Kadın ve Çocuklar Komisyonu Başkanı, milletvekili, Prof. Dr. Hicran Hüseynova İsrail Cumhurbaşkanının Türkiye’ye ziyareti ile ilgili konuşurken söyledi.

Milletvekili Hicran Hüseynova’nın sözlerine göre, her şeyden önce bu, İsrail Cumhurbaşkanı olarak son 14 yılda Türkiye’ye yapılan ilk ziyarettir: “Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Türkiye’yi en son 2008 yılında ziyaret etmişti. İki günlük ziyaret, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi açısından önemli bir olaydır. Özellikle Akdeniz’de yeni ortaklıklar, gerilimleri azaltabilir, mevcut durumu tamamen değiştirebilir ve karşılıklı yarar sağlayan iş birliği fırsatları yaratabilir. Türkiye ile İsrail arasında birçok iş birliği olasılığı var.

Bölgenin iki gelişmiş modern devleti arasındaki faydalı ilişkiler, sadece karşılıklı ilişkiler açısından değil, bölgede çok taraflı iş birliği açısından da faydalıdır. Bunu devlet başkanlarının ortak basın toplantısında gözlemledik. İsrailli mevkidaşı ile verimli görüşmeler yaptıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu tarihi ziyaretin Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağına inandığını söyledi. İşbirliğini takdir ettik.

Filistin meselesindeki hassasiyetimizi de bir kez daha teyit ettik. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, hedefimizin ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki dostane ilişkilerin genişletilmesinin temellerini atmak olduğunu söyledi. Geleceğe birlikte bakmayı seçtik. Geleceğe bakarak yanlış anlamaları çözeceğiz. Devlet başkanları enerji, tarım ve diğer alanlarda işbirliğine hazır olduklarını ifade ettiler. Türk hükümeti üyelerinin İsrail ve Filistin’i ziyaret etmesi de kararlaştırıldı. Mevcut uluslararası siyasi düzenin çalkantısı, devletlerin yeni bir düzeyde bir güvenlik stratejisi geliştirme ihtiyacını vurgulamaktadır. Bu anlamda Türkiye ile İsrail arasındaki yakınlaşma, tartışmalı bölgesel sorunların çözümü için yeni bir formüldür”.

Milletvekilinin sözlerine göre, siyasi ilişkilerin güçlendirilmesi için ekonomik ilişkilerin hacminin artması gerekiyor: “Geçen yıl Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi 8,5 milyar doları buldu. Ancak her iki ülkenin de hedefi, 2022 yılına kadar ticareti en az 10 milyar dolara çıkarmak. İsrail-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesinde enerji faktörü çok önemli”.

Ülker Fermankızı/VOİCEPRESS

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL