Gündem

Azerbaycan Milletvekili: “Azerbaycan’dan Ukrayna’ya uçak dolusu yardım, bedava yakıt…”

“Rusya ve Ukrayna’daki savaş dünyadaki herkesi endişelendiriyor.” Bu sözleri Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosunun Çalışma ve Sosyal Politika Komisyonu Başkanı, Milletvekili Musa Guliyev söyledi. Onun sözlerine göre, Azerbaycan ve Türkiye’nin mevcut savaşla..

Azerbaycan Milletvekili: “Azerbaycan’dan Ukrayna’ya uçak dolusu yardım, bedava yakıt…”

“Rusya ve Ukrayna’daki savaş dünyadaki herkesi endişelendiriyor.” Bu sözleri Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosunun Çalışma ve Sosyal Politika Komisyonu Başkanı, Milletvekili Musa Guliyev söyledi. Onun sözlerine göre, Azerbaycan ve Türkiye’nin mevcut savaşla ilgili tuttuğu mevki halklarımız için çok önemlidir: Herkes Azerbaycan ve Türkiye’nin Rusya Ukrayna savaşındaki konumunu adil bir tutum olarak görmektedir. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Azerbaycan ve Türkiye Cumhurbaşkanları ile telefon görüşmeleri, müzakereler ve istişareler yapıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının desteğinden dolayı açık bir şekilde şükranları da iletmiştir. Azerbaycan ve Türkiye’nin adil konumunu hatta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuşmasında “Ben NATO’ya değil, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın görüşlerine güveniyorum, çünkü o daha samimidir” ifadesi ile bile Türkiye’nin açık ve adil duruşunu kesin olarak teyit etmektedir.

Şüphesiz hem Türkiye, hem de Azerbaycan Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemektedir. Aynı zamanda Türkiye ve Azerbaycan, tüm ihtilafların uluslararası hukuk  çerçevesinde barış ve müzakere yoluyla çözülmesine desteklerini her zaman dile getirmişlerdir. Elbette konumumuz uluslararası hukukla, özellikle de Birleşmiş Milletler’in konumuyla uyumludur.

trbet

Azerbaycan’ın Ukrayna-Rusya savaşındaki tutumu Rusya ile yakın zamanda imzalanan İttifak Bildirgesi ile herhangi bir olumsuz etkisi veya tutarsızlığı olmadığını belirtmek isterim. Azerbaycan ve Türk kamuoyunun görüşleri farklıdır. Ancak halkın büyük çoğunluğu Ukrayna’yı desteklediğini yansıtıyor. Bu doğaldır. Çünkü Azerbaycan’ın kendisi yaklaşık 30 yıldır Ermeni saldırganlığına maruz kalmış bir devlettir. Dolayısıyla işgalin ne anlama geldiğini ve halka yapılan zulümleri çok iyi biliyoruz. Aynı zamanda, Ukrayna ve Rusya’nın tarihsel olarak birbirine yakın ve komşuluk politikası içinde olduklarını belirtmek isterim. Bu nedenle komşu devletler arasında, özellikle bölgede savaş, ve herhangi bir köklü çatışmalar istemiyoruz. Azerbaycan tarafı Ukrayna’ya karşı tutumunu zaten ifade etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve Ukrayna Cumhurbaşkanı telefon görüşmesi yaptı.

Azerbaycan, Ukrayna’ya 5 milyon euro insani yardım sağladı. Bu eğilim açıkça uluslararası hukukla uyumludur. Bu faktör doğrudan Azerbaycan devletinin hümanist niyetini göstermektedir. Öte yandan Azerbaycan’a mahsus, SOCAR’ın Ukrayna’da bulunan benzin istasyonlarına savaş sırasında Ukraynalı ambulanslara ve itfaiye araçlarına ücretsiz yakıt sağlaması talimatı verildi. Bu adım Ukrayna halkı tarafından büyük şükranlarla karşılandı.

Dün, Azerbaycan’da Ukrayna Büyükelçiliği önünde Ukrayna’ya destek mitingi düzenlendi. Bu özellikle Ukrayna diasporasının Azerbaycan’da başlattığı bir mitingdi. Bu faktörlerin Rusya-Azerbaycan ilişkilerini olumsuz etkileyemeyeceğini düşünüyorum. Çünkü Rusya’nın içinde bile bir grup  insanlar savaşı protesto ediyor ve genel olarak herkes açıkça barıştan yana. Barış arzusu kimse tarafından kınanamaz. Savaşın bir an önce sona ermesini ve mevcut ihtilafın uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesini umuyoruz. Bence Ukrayna ve Rusya savaşında doğru ve güvenilir bir duruş sergileyenler Türkiye ve Azerbaycan’dır…”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL