Gündem

5 YIL ONURLU YAŞAM

Bilindiği üzere bugün Birinci Başkan Yardımcımız Mehriban Aliyeva’nın bu göreve atanmasının 5. yıl dönümüdür. Aslında halk, Mehriban Aliyeva Hanım’ın bu yüksek göreve atanmasını uzun zamandır bekliyordu. Çünkü bu fedakar hanımın bu göreve atanmadan önceki..

5 YIL ONURLU YAŞAM

Bilindiği üzere bugün Birinci Başkan Yardımcımız Mehriban Aliyeva’nın bu göreve atanmasının 5. yıl dönümüdür. Aslında halk, Mehriban Aliyeva Hanım’ın bu yüksek göreve atanmasını uzun zamandır bekliyordu. Çünkü bu fedakar hanımın bu göreve atanmadan önceki zengin ve şanlı yolu, çeşitli alanlarda edindiği mükemmel deneyim, onun en yüksek devlet pozisyonunda temsil edilmesini gerekli kılmıştır. Bu hem toplumsal bir düzen, hem de bir tür kamusal talepti. Sivil toplum, Ulusal Olimpiyat Komitesi, Yüksek Yasa Meclisi üyesi olduğu bir dizi uluslararası kuruluş ve kamu yönetimi konusundaki mükemmel tecrübesi, toplum, insanlar ve bizim için bir kazanç, bir şans ve bir lütuftur. Mehriban Aliyeva her zaman devlet ve halk tarafından çok sevilirdi. Öncelikle belirtmek isterim ki, ülkemizde yapılan son referandumda anayasada yapılan değişikliklerden biri de Birinci Başkan Yardımcılığı Enstitüsü’nün kurulması olmuştur. Tabii ki, Sayın Cumhurbaşkanımızın her alanda uyguladığı tutarlı reformlar kapsamında yeni bir kamu yönetimi kurumunun kurulması, ülkemizin demokratik imajının ve yönetimin etkinliğinin artırılmasına önemli katkı sağlamıştır.

Bu anlamda 2016 yılında Birinci Başkan Yardımcısının kurulmasından sonra halk bu atamayı dört gözle bekliyordu. Böyle bir söz vardır. Pozisyon insanı güzel yapmaz, insan işi güzelleştirir. Bu anlamda Mehriban Aliyeva Hanım’ın pozisyonu ne olursa olsun, pozisyona yeni bir öz ve anlam, yeni bir yaklaşım getirdi. Sayın Birinci Başkan Yardımcısı, tüm bu pozisyonlarda  alçakgönüllülük, erişilebilirlik, şeffaflık, şefkat, hümanizm gibi niteliklerin resmi sorumluluğun özü olduğunu kanıtlamıştır. Tüm bu görevlerde, kendisine güvenen kişi ve kuruluşların sorumluluğunu üstlenen Mehriban Aliyeva, bunu her zaman kamu yönetiminin temel bir özelliği olarak gördü.
Güvendiği kişilere gösterdiği bu  samimi tavır ve onlara verdiği değer ona büyük bir sevgi ve sempati kazandırdı. Mehriban Aliyeva ilk röportajlarında, “Hayattaki herkesin yerini ve kaderini tarih belirler” diyerek, asil misyonunun gelecekteki yol haritasıyla insanların kalbini fethetti. Kültürümüzün, sağlığın ve eğitimin koruyucusu, umudun kapısı, çaresizlere çare, öncülüğünde hayata geçirilen muhteşem projelerle evsizlerin desteği olarak anıldı. Bugün ülkemizde hümanist yapısı olmayan hiçbir toplumsal sorun yoktur. Uluslararası düzeyde hayata geçirdiği insani ve sosyal projeler ve kültürel diplomasisiyle devletimizin ve insanımızın itibarını daha da artırmıştır. Hem ülkemizde hem de sınırlarımızın çok ötesinde sevildi ve saygı duyuldu. Onun samimiyetine itimat ettiler ve güven gösterdiler. Halkımızın maddi ve manevi mirasın bir savunucusu olan Mehriban Aliyeva, insanlığı binlerce yıldır kazanılan insan kültürünü korumaya çağırılar yaptı.  Medeniyetler arası diyaloga önemli katkılarda bulundu. Onun inisiyatifi ve organizasyonuyla ülkemizde ve yurt dışında onlarca üst düzey etkinlik düzenlendi.

Şüphesiz Mehriban Aliyeva Hanım’ın en büyük dileği, Cumhuriyetimizin toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması ve Karabağ’ın işgalden kurtarılmasıydı. Karabağ’ın tarihi ihtişamını yeniden canlandırmak için birçok görkemli proje planladı. Karabağ’da yapılacak uluslararası etkinlikler ve dünyaya barış çağrıları, insani yardım forumları, Şuşa’da Haribulbul festivalleri ve daha fazlası… gösteriler. Adını büyük önderimizin adını taşıyan Haydar Aliyev Vakfı, özgür Karabağ’da halkımızın binlerce yıldır oluşturduğu kültürü yeniden canlandırmak için fedakarlıklar yapıyor. Ermeni vandallarının harap ettiği topraklarda milli hazinemiz olan Azerbaycan-Türk-İslam kültür ve mirasına sahip çıkmak için yorulmadan Karabağ’a giderek, silah yoldaşımız Muzaffer Başkomutanımızla yapılan çalışmaları takıp etmektedir.

Bugün ülkemizde ve dünyada birçok ilke imza atan Sayın Mehriban Aliyeva, Azerbaycan Kültür Dostları Vakfı Kurucusu ve Başkanı, Jimnastik Federasyonu Başkanı, Azerbaycan First Lady’si, Haydar Aliyev Vakfı Başkanı, Milletvekili, Yeni Azerbaycan Partisi Birinci Başkan Yardımcısı, UNESCO ve ISESCO İyi Niyet Elçisi , I Avrupa Oyunları ve IV İslam Dayanışma Oyunları Düzenleme Kurulu Başkanı ve  özellikle modern devletimizde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ilk Birinci Başkan Yardımcısı olarak Azerbaycan devlet tarihinde bir ilktir. Kısacası, ülkemizde ve farklı ülkelerde, uluslararası kuruluşlarda, tuttuğu pozisyonlar ne olursa olsun, milli ve insani değerlere hizmet eden, misyonun gerçek bir elçisi ve sembolü olmuştur…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL