Ekonomi

4 Milyon Kişinin 500 Milyar Borcu Yapılandırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandeminden dolayı maddi hasarı onarmak için geniş kapsamlı bir çalışma yapılması talimatını verdi. 4 milyon vatandaşın 500 miyar liralık borcunu kapsayacak olan bu düzenlemenin şu ana kadar; çıkartılan..

4 Milyon Kişinin 500 Milyar Borcu Yapılandırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandeminden dolayı maddi hasarı onarmak için geniş kapsamlı bir çalışma yapılması talimatını verdi.

4 milyon vatandaşın 500 miyar liralık borcunu kapsayacak olan bu düzenlemenin şu ana kadar; çıkartılan en kapsamlı tekrardan yapılandırma olacağı öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla pandeminden dolayı yaralarını sarmak için bugüne kadarki en kapsamlı tekrardan yapılandırma paketi üzerine çalışmalar başladı.

Paket, 4 milyon vatandaşın 500 milyar lira civarındaki borcunu kapsayacak.

Emlak vergisinden trafik cezalarına kadar kamu kurumlarına olan tüm borçların ödemesinin kolaylaştırılması, ödemesiz; bir dönemle ertelenmesi sonra da uzun vadeli taksitlendirilmesi planlanıyor.

Öğrenim kredisi borçlarının da yapılandırma kapsamına alınması bekleniyor.

EN ÇOK GELEN TALEP

Yaz tatili boyunca sahada olan milletvekillerine en çok gelen talep, devlete olan borçların tekrardan yapılandırılması oldu.

İş dünyasından da aynı yönde istekler AK Parti’ye ulaştı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapsamlı bir çalışma yapılması talimatı verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, tekrardan yapılandırma ile alakalı bir çalışma yaptıklarını, düzenlemeyi istihdam paketine eklemeyi düşündüklerini açıkladı.

AK Parti grubu, Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıkların bürokratları ile toplantılar yaparak düzenlenmenin çerçevesini belirlemeye çalıştı.

AK Parti’nin hazırlamış olduğu paketin detayları da ortaya çıkmaya başladı. İşte üzerinde çalışılan konular ve formül:

EN GENİŞ YAPILANDIRMA

Vergi, sigorta prim borçları, kaçak köprü geçişleri, trafik cezaları, gümrük cezaları, belediyelere olanlar da dahil çeşitli borçlar ile; bazı idari para cezalarının yapılandırma kapsamına girmesi planlanıyor.

Bu düzenlemenin şu ana kadar çıkartılan en kapsamlı tekrardan yapılandırma olması öngörülüyor.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARINA DA KOLAYLIK

Üniversitelerden mezun olan öğrencilerin öğrenim kredileriyle alakalı yaşadıkları sorunlar daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda yapılandırma kapsamına öğrencilerin kredi borçları dahil edildi.

AK Parti, çiftçilerin tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının da pakete eklenmesi istiyor.

Bu konudaki karar daha sonra verilecek.

500 MİLYARLIK BORCU KAPSAYACAK

Paket kapsamına girecek tekrardan yapılandırmadan 4 milyon vatandaşın yararlanması bekleniyor. Yapılandırılacak toplam borç tutarı ise 500 milyar lira.

BİR YIL ERTELEME VE UZUN TAKSİT

AK Parti grubu, pandeminden dolayı borçların ödenmesinde sıkıntı olduğuna dikkat çekip, “Şu ortamda borçlar; yapılandırılıp taksitler hemen başlatılırsa yine ödemelerde zorluk yaşanabilir.

Bir yıl tüm borçlar ertelensin daha sonra taksitler başlasın.” Çalışmalar da bir yıl erteleme üzerine yapılmaya başlandı.

Erteleme süresi 6 ay ya da daha kısa bir zaman olması da gündemde. Erteleme sonrası borçların uzun süreli taksitlere bölünmesi planlanıyor.

FAİZ VE CEZALAR DA İNDİRİLECEK

Kapsamı diğer yapılandırmalardan daha geniş olacak paket ile kamuya dair borçların gecikme faizi, gecikme zammı vb. başlıklarında indirime gidilmesi planlanıyor.

Bu oranların ne kadar olacağı henüz netleşmedi. Ayrıca taksitlerini düzenli ödeyecekler ile alakalı her türlü haciz işlemi de durdurulacak.

BORÇLARINI DÜZENLİ ÖDEYENLER

Borçlarını düzenli ödeyen vatandaşların ödüllendirilmesi konusu da gündeme geldi. Onlara dönük bir jest yapılması konuşuluyor.

KAYNAK: Sabah

youtube izlenme

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL