Dünya

1 Milyon Tondan Fazla Radyoaktif Su Denize Boşaltılacak

Japon medyası, dokuz yıl önceki şiddetli deprem ve tsunamide ağır hasar gören Fukişima nükleer santralin radyoaktif maddeler içeren bir milyon ton atık suyunu okyanusa boşaltma kararı aldığını iddia etti. Tarihe..

1 Milyon Tondan Fazla Radyoaktif Su Denize Boşaltılacak

Japon medyası, dokuz yıl önceki şiddetli deprem ve tsunamide ağır hasar gören Fukişima nükleer santralin radyoaktif maddeler içeren bir milyon ton atık suyunu okyanusa boşaltma kararı aldığını iddia etti.

Tarihe Çernobil’den sonraki en büyük nükleer felaket olarak geçen Mart 2011’yılında kazada radyasyon sızıntısı yaşanmış, bölgeden binlerce kişi tahliye yapılmıştı.

Çevre örgütleri atık suyun okyanusa boşaltılmasının deniz ekosistemine ağır bir tehdit oluşturacağı uyarısında bulunurken, balıkçılar sektörün ciddi bir darbe alacağını söylemekte.

Japonya’dan deniz ürünlerini ithalatını yasaklayan Güney Kore de gelişmeleri yakından izliyor.

2022’yılında başlanacak 30 yılda tamamlanacak’Gazeteler tankta depolanan atık suyun denize boşaltılmasına 2022’yılında başlanması planlandığını ve bu işlemin onlarca yıl sonra tamamlanacağını duyurdu.

Kyodo haber ajansı, atık suya ne yapılacağına dair yıllardır devam eden tartışmalardan sonra nihai kararın bu ayın sonunda alınabileceğini söyledi.

Suyun denize boşaltması dışında buharlaştırılması ve ya başka tesislerde yeni depolama alanlarının inşa edilmesi gibi seçenekler de tartışılmıştı.

Hükümet uzun bir zamandır tercihini atık suyun denize boşaltılması olduğunu işaretlerini veriyordu.

Geçen yıl hükümete danışmanlık yapan bir kurul, suyun denize boşaltılmasının “En gerçekçi” seçeneklerden biri olduğunu duyurmuştu.

Günde 170 ton atık su birikiyor Santralin işletmecisi Tepco şirketi, 2022 yazına kadar santralde atık suların depolandığı tankların tamamen dolacağını söylüyor.

Santralde günde 170 ton atık su oluşuyor. Geçen ay sonu itibarıyla 1044 tankta 1,23 milyon ton atık su birikti. Kazada hasar gören üç reaktör çekirdeğin erimesini engellemek için kullanılan su radyoaktif maddeler barındırıyor.

Tepco’nun arıtma sistemi yüksek oranda radyoaktif olan maddeleri ayrıştırıyor.

Fakat suyu radyoaktif bir hidrojen izotopu olan trityumdan arındıracak bir teknoloji yok.

Tepco iki yıl önce tanklardaki sularda trityumun yanında başka kimyasalların da bulunduğunu kabul etmişti.

Nükleer santraller trityumlu suları seyrelterek denize boşaltıyor. Uzmanlar sadece çok yüksek dozda trityumun insanlar için zararlı olduğunu söylüyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, filtre edilmiş atık suyun okyanusa boşaltılmadan önce deniz suyuyla seyreltilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor.

Yomiuri gazetesi, atık suyun denize boşaltılmadan önce santralde seyreltileceğini ve yoğunluğunun 40’ta bire düşürüleceğini yazdı. Gazeteye göre bu işlem 30 yıl alacak.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

ybak.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL