Dünya

Türkiye’ye Yaptırımın Tartışıldığı Zirvede Merkel’in Sözleri Güne Damga Vurdu

Avrupa Birliği Konseyi toplantısı Brüksel’de başladı. İki gün devam edecek toplantılarda Türkiye’ye yönelik yaptırımların görüşülmesi bekleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirve öncesi yapmış olduğu açıklamada, “Doğu Akdeniz’de gerginliğin; azaltılması gerektiğini”..

Türkiye’ye Yaptırımın Tartışıldığı Zirvede Merkel’in Sözleri Güne Damga Vurdu

Avrupa Birliği Konseyi toplantısı Brüksel’de başladı. İki gün devam edecek toplantılarda Türkiye’ye yönelik yaptırımların görüşülmesi bekleniyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirve öncesi yapmış olduğu açıklamada, “Doğu Akdeniz’de gerginliğin; azaltılması gerektiğini” söylerken, “Soruna barışçı çözüm bulunmasında kararlı olduklarını” söyledi.

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi, Belçika’nın Başkenti Brüksel’de toplandı. Zirvede Türkiye ile ilişkiler ve Belarus’ta gelişmelerin baş gündem maddeleri; olması beklenirken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avusturya; Başbakanı Sebastian Kurz, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve; Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Yunanistan’a destek veren açıklamalar yaptı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel daha uzlaşmacı sözler sarf etti. İki gün boyunca devam edecek; toplantılarda Doğu Akdeniz’deki durum ve Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı konusunun; yanı sıra, Belarus, Çin-Avrupa Birliği ilişkileri, Dağlık Karabağ, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesi ile; tek pazar, sanayi politikaları ve dijital dönüşüm gibi konular ele alınacak.

Zirvenin ilk oturumunda dış politika konuları tartışılacak. Bunlar Çin ile ilişkiler, Dağlık Karabağ, Navalnıy ve Belarus olacak. Avrupa Birliği liderleri bu oturumdan sonra akşam yemeğine geçecek.

Burada ele alınacak konu ise Doğu Akdeniz’deki durum ve Türkiye ile ilişkiler olacak.

Yemeğin hemen ardından, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile; Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in basın toplantısı gerçekleştirerek gazetecilere bilgi vermesi bekleniyor.

MERKEL TÜRKİYE İLE YAPICI İLİŞKİ ÇIKARIMIZA

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde gazetecilere açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, toplantıda Türkiye ile ilişkilerin karmaşıklığın altını çizeceğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Tüm zorluklara karşın Avrupa Birliği’nin Türkiye ile yapıcı bir ilişki geliştirmesinde büyük çıkarı bulunmaktadır. NATO’da ortak konumundayız.

Düzenli göç söz konusu olduğunda birbirimize bağımlıyız.” Doğu Akdeniz ve Ege’de gerginliğin çözülmesi gerektiğini belirten; Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Burada diplomasi önemli bir rol oynuyor.”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirvede ayrıca Avrupa Birliği-Çin ilişkilerin ele alınacağı, 14 Eylül’de; Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptıkları video konferans görüşmesi hakkında liderlere bilgi vereceğini söyledi.

VON DER LEYEN: İSTEDİĞİMİZ YAPICI İLİŞKİ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği Zirvesi’nde başta Türkiye ve Çin ile; ilişkiler olmak üzere uluslararası ilişkiler konuların ele alınacağını belirterek liderlerin Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi ile dayanışma sergileyeceğini dile getirdi.

Von der Leyen, “Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde iki ihtimal var. Ya gerginlik tırmanacak, ki bunu istemeyiz, ve ya gerginlik düşürülecek ve yapıcı bir ilişkiye doğru ilerleyeceğiz.

Bizim istediğimiz ikincisi. Her iki ihtimalde de liderlerin önünde seçenekler bulunuyor.

Biz (Türkiye ile) gerginliğin düşürülmesini, pozitif bir gündem oluşmasını istiyoruz. Bugün bu konuşulacak.”

MİCHEL İSTİKRAR İSTİYORUZ

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel de Avrupa Birliği üyesi ülke liderlerin toplantıda uluslararası konulara odaklanacaklarına dikkati çekti.

Michel, “Özellikle Türkiye ile ilişkiler ve Doğu Akdeniz’deki durum toplantının gündeminde olacak. Doğu Akdeniz’de öngörülebilirlik ve daha çok istikrar istiyoruz.

Aynı zamanda Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile tam dayanışma içerisinde olduğumuzu göstermek istiyoruz. İlişkiler bizim için önemli. Masada farklı seçenekler bulunuyor.”

MACRON VE KURZ’DAN YUNANİSTAN’A DESTEK

Brüksel’de zirveyle alakalı bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Türkiye ile Yunanistan arasında; Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim konusunda Avrupa Birliği üyeleri Yunanistan ve Kıbrıs’la dayanışma içinde olmalı.”

Doğu Akdeniz konusunda konuşan bir diğer lider. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ise, ” Avrupa Birliği, Türkiye’ye içerisinde yaptırımların da olduğu net bir yanıt vermeli.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL