Gündem

Son dakika… Ukraynalı çiftçi 25 milyon dolarlık Rus füzesini traktörüyle çekti!

Son dakika haberlere göre, Rusya‘nın Ukrayna işgalinde ilk kez ateşkes uygulanıyor, Azak Denizi kıyısındaki Mariupol kenti ve ilçesinden siviller tahliye ediliyor. Ukrayna, Rus işgalcilerin eline geçen nükleer santralin geri alındığını belirtiyor. Rus birlikleri için..

Son dakika… Ukraynalı çiftçi 25 milyon dolarlık Rus füzesini traktörüyle çekti!

Son dakika haberlere göre, Rusya‘nın Ukrayna işgalinde ilk kez ateşkes uygulanıyor, Azak Denizi kıyısındaki Mariupol kenti ve ilçesinden siviller tahliye ediliyor. Ukrayna, Rus işgalcilerin eline geçen nükleer santralin geri alındığını belirtiyor. Rus birlikleri için cephede işler yolunda gitmiyor, Ukraynalıların eline geçen silahların videoları sosyal medyada hızla yayıldı.

1win giriş

Rus birliklerinin Ukrayna işgalinde gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 1 milyonu aşkın insan ülkeyi terk etmiş durumda. Batı bloku ve Rusya arasında medya savaşları yaşanıyor.

13.05 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Rusya lideri Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirecek. Türkiye, savaşın derhal durması ve müzakere masasına geri dönülmesi çağrısı yapıyor.

13.00 : Rusya lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgale girişmesiyle NATO doğu kanadındaki ülkelerdeki asker ve silah sayısını artırıyor.

ABD, eski bir Sovyetler Birliği cumhuriyeti olan Litvanya’ya bir tank taburu daha konuşlandıracağını açıkladı.

Litvanya Savunma Bakanlığı, ayrıca Baltık ülkesine Almanya’nın hava savunma sistemi göndereceğini, Hollanda’nın da ek askerler yollayacağını açıkladı.

Litvanya’daki NATO birlikleri, Mart ayı içerisinde tatbikata girişecek. Halihazırda 3 bin NATO askerinin bulunduğu Baltık ülkesinde, bu sayı Mart ayı sonunda 4 bine

MARİUPOL’DEN TAHLİYELER BAŞLADI

12.45 : Rus işgalcilerin kuşatma altında tuttuğu Azak Denizi kıyısındaki Mariupol kenti ve hemen yakınındaki Volnovakha’dan tahliyeler tahliyeler başladı.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanı Anton Herashchenko, Mariupol ve Volnovakha’da başlayan tahliyeleri işaret ederek Rus işgalcilerle daha fazla noktada insani koridor açılması için anlaşmaya varılacağını söyledi.

Danışmanı Herashchenko, “Kesinlikle diğer bütün bölgeler için de bu tür anlaşmalar yapılacak” dedi.

Yedi saatlik ateşkeste Mariupol’den yaklaşık 200 bin, Volnovakha’dan ise 15 bin sivilin çıkarılması planlanıyor.

12.40 : Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, son yayınladığı video mesajda “Bugün cumartesi ama bizim için bu çok bir şey ifade etmiyor. Savaşta cumartesi, pazartesi ya da perşembe gibi aynıdır. Ve her gün sonsuz gibi görünüyor, her gece sonsuz gibi görünüyor” deyip ekledi:

“Çünkü her gün aynı şekilde vatanımızı savunmaya çalışıyoruz. Bu konuda vatanımız hafta sonu bilmiyor. İzin bilmiyor, takvime çok bakmıyoruz. Sadece zafere doğru ilerliyoruz.”

Son 24 saatte Fransa lideri Emmanuel Macron ve Polonyalı mevkidaşı Andrzej Duda ile görüştüğünü belirten Zelenskiy, yardımlar için minnettar olduklarını söyledi

12.30 : İngiltere Savunma Bakanlığı’nın olağan istihbarat bilgilendirmesine göre Rusya’nın hava saldırıları son 24 saatte önceki günlere göre azalma kaydetse de Rus güçleri halen ilerliyor.

Bilgilendirmeye göre Rusya Harkov, Çernigiv ve Mariupol şehirlerini elinde tutuyor.

Kuzeydoğu şehri Sumi’de ise sokak çatışmaları sürüyor.

12.25 : Ukrayna Savunma Bakanı Oleskii Reznikov’a göre en az 66 bin erkek savaşmak için Ukrayna’ya geri döndü.

BBC’ye konuşan 56 yaşındaki futbol antrenörü Yuriy Vernydub, oğlunun Rusya saldırısını haber verir vermez Ukrayna’ya dönmeye karar verdiğini anlatmıştı.

Vernydub, Moldova’da bir futbol takımının başındayken savaşmak için Ukrayna’ya geri döndü.

12.00 : Formula 1 takımlarından Haas, Rus sürücüsü Nikita Mazepin ile olan sözleşmesini feshetti. Takım ayrıca Rus Uralkali firmasıyla olan sponsorluk anlaşmasını da iptal ettiğini duyurdu.

ONUNCU GÜNDE İLK KEZ ATEŞKES

11.25 : BBC, Rusya’nın Ukrayna işgalinde ilk kez ateşkes uygulandığını, Azak Denizi kıyısındaki iki şehirden sivillerin ayrılmaya başlayacağını bildiriyor.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, sosyal medyada yaklaşık 200 bin kişinin şehirden çıkarılmasının beklendiğini açıkladı. Vereşuk, Donetsk bölgesindeki Volonovaha’dan da 15 bin kişinin tahliye edilmesinin beklendiğini duyurdu.

Rus birlikleri, halihazırda Ukrayna’nın farklı bölgelerindeki birçok şehri bombardımana tutuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Cuma günü yaptığı açıklamada Rus işgalcilerin 19’u çocuk 331 sivili öldürdüğünü açıklamıştı. Hayatını kaybedenlerin patlayıcı silahlar ile düzenlenen saldırılara maruz kaldığı belirtildi. Yaşamını yitirenlerin gerçek sayısının çok daha yüksek olabileceği belirtiliyor.

10.44 : Mariupol belediye meclisi, sivillerin Ukrayna saati ile 11’de tahliye edilmeye başlanacağını bildirdi. Mariupol’den ayrılan siviller, daha batıdaki Zaporizhzhia kentine taşınacak. İşgalci Ruslardan kaçanları taşıyacak otobüsler, Mariupol’ün üç ayrı noktasından hareket edecek.

Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyçenko, sivilleri tahliye etme dışında başka bir seçeneklerinin bulunmadığını söyledi.

10.40 : Ukrayna Savunma Bakanlığı, onuncu gününe giren işgalde 10 binden fazla Rus askerinin öldürüldüğünü açıkladı. Ayrıca savaşta 269 Rus tankı, 50 çoklu roketatar sistemi, 39 savaş uçağı ve 40 helikopteri imha edildi.

NÜKLEER SANTRAL RUSLARDAN GERİ ALINDI

10.29 : Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Vadim Denisenko “Ukrayna birlikleri Zaporijya nükleer santralinin kontrolünü geri aldı” dedi.

10.00 : PayPal, Rusya’daki hizmetlerini durdurduğunu açıkladı.

09.45 : Rusya Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın Mariupol ve Volnovakha şehirlerinden insani yardımlara izin vermek adına, Rus güçlerinin geçici bir süre için saldırılarına ara verdiğini duyurdu.

09.20 : Elon Musk Cuma gecesi Twitter hesabından attığı mesajda, Ukrayna’nın işgalinin ardından yabancı hükümet yetkililerinin uydu internet şirketi Starlink’ten “Rus haber kaynaklarını engellemesini” istediğini iddia etti.

Musk, “Silah zoru olmadıkça bunu yapmayacağız. Mutlak bir şekilde ifade özgürlüğünü savunduğum için üzgünüm.” dedi.

08.50 : Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Cuma günü resmi Instagram hesabından bir video yayınlayarak kendisinin hâlâ başkent Kiev’de olduğunu ve ülkeden kaçtığı iddialarının doğru olmadığını söyledi.

NÜKLEER SANTRALİN İÇİNDEN İLK GÖRÜNTÜ

08.30 : Ukraynalı yetkililer, Perşembe günü geç saatlerde Rus kuvvetleri tarafından ele geçirilen Zaporizhzhia nükleer santralindeki kontrol odasının içinden bir video yayınladı.

“Nükleer bir tesise ateş etmeyi bırakın. Hemen ateş etmeyi bırakın! Tüm dünyanın güvenliğini tehdit ediyorsunuz!”

“Zaporizhzhia istasyonunun hayati organlarının çalışması bozulabilir. Onu eski haline getirmemiz imkansız olacak.”

“Tüm dünyanın güvenliğini tehlikeye atıyorsunuz. Dikkat! Tehlikeli nükleer tesislere ateş etmeyi bırakın. Nükleer tehlikeli bir tesiste ateş etmeyi bırakın! Dikkat! Durun!”

08. 20 : Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre, 24 Şubat’ta Rus işgalinin başlamasından bu yana Perşembe günü 1,2 milyondan fazla mülteci Ukrayna’yı terk etti. Kaçan mültecilerin yarısından fazlası Polonya’ya geçti.

08.10 : Üst düzey bir Batılı istihbarat yetkilisi, Rusya’nın önümüzdeki günlerde ve haftalarda Ukrayna’ya 1000’e yakın paralı asker daha göndermeye hazırlanırken, Moskova’nın “şehirleri boyun eğdirmek için bombalayabileceği” konusunda uyardı.

TOR-M2 FÜZESİNİ TRAKTÖRLE ÇEKEN ÇİFTÇİ VİRAL OLDU

08.05 : Rus işgalcilerin ilerleyişindeki yavaşlık özellikle sosyal medyada paylaşılan görüntülere yansıyor. On binlerce askerle kuzey, doğu ve güney cephelerinden Ukrayna’ya saldıran Rus ordusu, Moskova’nın verdiği rakamlara göre 498 askerini kaybetti. Ukrayna ise bu sabah 10 bini aşkın işgalci askerin öldürüldüğünü açıkladı.

Sosyal medyada yer alan fotoğraf ve videolarda hava savunma sistemi Pantsir-S’in yanı sıra yüzlerce tank, zırhlı araç ve cephanenin Ukraynalılar tarafından ele geçirildiği görülüyor. Terk edilmiş araçların fotoğrafları arasında Rus ordusunun özel silahları da bulunuyor.

Ukraynalı bir çiftçinin traktörüyle Rus yapımı Tor-M2 füze sistemini çektiği görüntüler, sosyal medyada viral oldu. Tor-M2 füzelerinin halihazırdaki fiyatı, 25 milyon dolar seviyesinde.

Wall Street Journal gazetesi, yayımladığı özel haberinde işgalci Rusların her gün Kiev’e doğru ilerlemeyi denediğini ancak şehrin banliyölerinde geri püskürtüldüğünü bildiriyor. Habere göre, her gün durdurulan Rus birlikleri yanmış tanklar ve zırhlı personel taşıyıcılar bırakarak geri çekilmek zorunda kaldı.

Cephedeki Ukrayna özel kuvvetlerinin komutanı Vladimir, “Onları avlamaya çıkıyoruz ve yok ediyoruz” diyor. Vladimir’in yanındaki özel kuvvet askerleri İngiltere’nin gönderdiği .308 sniper silahları ve NLAW tanksavar silahları kullanıyor.

Cephedeki özel kuvvet askerleri özellikle Rus birliklerine malzeme taşıyan ikmal konvoylarını hedef alıyor. Vladimir, “Çünkü, eğer akaryakıtları olmazsa hiçbir şey yapamazlar” ifadesini kullanıyor.

07.50 : ABD, Cuma günü B-52 Stratofortress bombardıman uçaklarını NATO’nun doğu kanadı üzerinde uçtu ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ikinci hafta sonuna girerken Alman ve Rumen ordularıyla birlik mejsajı olarak tatbikat yaptı.

07.35 : ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield Cuma günü BM’de yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın en büyük ikinci nükleer tesisine yaklaştığını söyledi.

07.25 : Santralin adını vermeden, “Rus kuvvetleri şu anda 35 kilometre uzaklıkta ve Ukrayna’nın en büyük ikinci nükleer tesisine yaklaşıyor” dedi.

Ukrayna’nın nükleer santrallerinin denetim organı olan Energoatom’a göre, Ukrayna’nın elektrik üretim kapasitesi açısından ikinci en büyük nükleer tesisi, güney Ukrayna’daki Mykolaiv Oblastı’ndaki Yuzhnoukrainsk Nükleer Santrali.

07. 15: Cuma günü Pekin’deki Paralimpik Oyunlarının Açılış Töreninde, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) başkanı Andrew Parsons konuşmasında barış çağrısında bulundu – ancak mesajının büyük bir kısmı Çin devlet yayıncısı CCTV tarafından sansürlendi.

Açılış Töreni sırasında, Ukrayna için yarışan 20 sporcu tanıtılırken Parsons’ın alkışladığı görüldü. Ancak Parsons’ın Ukrayna delegasyonu için tezahürat yaptığı sahne de sansürlendi ve yerine devlet televizyonu tarafından stadyumun geniş bir görüntüsü alındı.

07. 00 : Telegram , Rusya-Ukrayna savaşının her iki tarafında da önde gelen bir bilgi ve dezenformasyon kaynağı haline geldi. Mesajlaşma uygulaması şimdi Rus devlet medyasının – yani RT’nin – Avrupa’daki hizmetlerini kullanmasını engelleyeceğini söylüyor.

06. 00 : BBC’nin ABD yayın ortağı CBS News ve ABC News, Rusya’daki çalışmalarını askıya alan haber kuruluşlarının saflarına katıldı. Putin tarafından imzalanan yeni yasa, Ukrayna’daki savaş hakkında “sahte haber” yaymakla suçlanan kişilere 15 yıla kadar hapis cezası verecek.

05.50: Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırısının ardından Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ve Avrupa Birliği (AB) müfettişlerini santralde görevlendirmeleri yönünde çağrıda bulundu.

 

DÜZENLEYEN: Yasin Yasav

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL