Gündem

Maske ve Mesafe Koronanın Bulaşma Riski Yüzde 75 Azalıyor

Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yayınlanan raporda, Kovid-19 salgınında maske ve mesafeni önemine bir kez daha dikkat çekildi. Raporda, Arizona eyaletinde kuralların doğru olarak uygulanmaya başlamasından sonra hastalığın..

Maske ve Mesafe Koronanın Bulaşma Riski Yüzde 75 Azalıyor

Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yayınlanan raporda, Kovid-19 salgınında maske ve mesafeni önemine bir kez daha dikkat çekildi.

Raporda, Arizona eyaletinde kuralların doğru olarak uygulanmaya başlamasından sonra hastalığın yüzde 75 azaldığını söyledi.

İlk olarak Aralık 2019’yılında Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde aniden ortaya çıkan ve kısa zamanda; tüm dünyaya yayılıp hızla etkisi altına alan Kovid-19 salgını; sebebiyle dünya genelinde 1 milyon insan yaşamını yitirdi, 37 milyon insan ölümcül salgına yakalandı.

Kovid-19’a karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, Amerikan Hastalıkları; Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından salgınla alakalı yeni bir rapor yayınlandı.

Rapora göre, Arizona eyaletinde maske ve mesafe önlemlerin doğru olarak uygulanmaya başlamasından sonra hastalığın yüzde 75 oranda azaldığı belirtildi.

MASKE SOSYAL MESAFENİN ÖNEMİNE DEĞİNİLDİ

Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yayınlanan raporda, Amerika’nın Arizona; eyaletinden örnekler verilip salgındaki maske ve mesafe kurallarının önemine değinildi.

Raporda, maske ve mesafe önlemlerin etkileyiciliğine dikkat çekilip, maske ve mesafe önlemleri; tam olarak uygulanmadığı dönemde kentteki hasta sayıları yüzde 151 artış gösterdiği belirtildi.

17 HAZİRAN’A KADAR MASKE VE MESAFE KURALI YAYGINLAŞMADI

Kentte, 17 Haziran’a kadar geniş çaplı maske ve mesafe önlemlerin uygulanmaya koyulmadığı, 17 Haziran’da; alınan karar ile birlikte maske ve mesafe kuralları toplumun geniş bir kesiminde zorlu hale getirildi.

KURALLARIN UYGULANMAYA BAŞLAMASINDAN SONRA DÜŞÜŞE GEÇTİ

Bilim adamları kuralların uygulamaya başlamasından sonra 29 Haziran ile 2 Temmuz arasında hasta sayıları pik yaptıktan sonra; düşüşe geçtiğini, daha sonra durağan hale geldiğini ve düşmeye başladığını duyurdu.

Raporda, Arizona eyaletinde kuralların uygulanmaya başlamasından sonra hasta sayısında yüzde 75 oranda düşme görüldüğü bildirildi.

KORONANIN ŞU AN TEK ÇÖZÜMÜ MASKE VE MESAFE KURALLARINI UYGULAMAK

Raporda, “Gönüllü ve kombine şekilde alınacak önlemlerin tek bir önlemden kat kat daha çok faydalı; olacağı ve Kovid-19’un şu anda tek çözüm maske ve mesafe kurallarını uygulamak.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL