Gündem

İstanbul’da Vaka Sayıları Giderek Hızla Artıyor

İstanbul’da son iki içerisinde vaka sayıları kırmızı alarm veriyor. Toplum Bilimleri Kurulu’nun araştırmasına göre, vaka sayısı artışında tedbirlere uymayanlar, “bıkkınlık ve umarsamazlık” psikolojisi içinde bulunanlar önemli rol oynuyor. Özellikle 25..

İstanbul’da Vaka Sayıları Giderek Hızla Artıyor

İstanbul’da son iki içerisinde vaka sayıları kırmızı alarm veriyor. Toplum Bilimleri Kurulu’nun araştırmasına göre, vaka sayısı artışında tedbirlere uymayanlar, “bıkkınlık ve umarsamazlık” psikolojisi içinde bulunanlar önemli rol oynuyor.

Özellikle 25 yaş ve altı genç erkekler düşüncesizce hareket yapıyor, bayanlar ise daha tedbirli.

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Toplum Bilimleri Kurulu, Kovid-19 kurallarına uymayanların gerekçelerini araştırdı.

Tedbirlere uymayanlar ‘bıkkınlık ve umursamazlık’ psikolojisi içinde. Özellikle 25 yaş ve altı genç erkekler ‘Bana bir şey olmaz’ düşüncesiyle hareket ediyor.

Bayanlar ise erkeklere nazaran daha tedbirli davranıyor. Gelir durumu düşük olanlar da kuralları daha az dikkate alıyor. Ayrıca virüsün komplo olduğuna inananların sayısında bir hayli artış var.

RİSK GİDEREK ARTIYOR

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin de kendi aralarında yapmış oldukları toplantılarda, Avrupa’yı vuran ikinci dalganın kısa zaman içinde Türkiye’ye de yansıyacağı ve riskin giderek arttığı söylendi.

Özellikle kasım ayından aralık ortasına kadar bütün dünyada ve Türkiye’de ciddi vaka artışları beklendiği belirtilerek; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ arasında hareketlilik çok fazla olduğu için buralarda riskin çok daha yüksek olduğu açıklandı.

İSTANBUL ALARM VERİYOR

Kurulda, “Kovid-19 konusunda bütün dünyada ilk dalgadan daha çok bir yayılım ve bulaştırıcılık var.

İlk dönemdeki kadar ölüm oranları yüksek değil. Salgında henüz kötüyü geride bırakmadık.”

Bu düşünceye rağmen Kurul, hayatın tamamen durdurulması mümkün olmadığını, ‘aç-kapa’ taktiği ile yola devam edileceğini söyledi.

Vakaların arttığı illerde bazı caddeler, parklar kapatılabilir. 65 yaş ve üstü ile çocuklar için yeni müeyyideler uygulanabilir.

İstanbul’da son iki haftadır vaka sayıları kırmızı alarm veriyor. Ekim ayı başına göre günlük vakalarda yüzde 100 artış yaşandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL