Gündem

İşitme Kaybı Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Beynimiz farklı sesleri ayırt eder ve yorumlayarak işitmek istediğimize odaklanmamızı sağlar. Bu nedenle, çocuğumuzun ağlama sesini her şeyden önce tanıyabiliriz ya da kitap okurken kulağımıza gelen sesler bizi rahatsız etmez…

İşitme Kaybı Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Beynimiz farklı sesleri ayırt eder ve yorumlayarak işitmek istediğimize odaklanmamızı sağlar. Bu nedenle, çocuğumuzun ağlama sesini her şeyden önce tanıyabiliriz ya da kitap okurken kulağımıza gelen sesler bizi rahatsız etmez. Her daim kulağımıza pek çok ses gelir ancak hangi seslerin açılıp kapanacağına karar veren kesinlikle beynimizdir! Zaman zaman da işler farklı bir şekilde yürümeye başlar. Bazen beynimiz kulağımızın duymaması nedeniyle bir sesi ayırt edemez! İşte buna işitme kaybı diyoruz. İşitme kaybı nedenleri ise çok çeşitlidir.

İşitme kaybı neden kaynaklanır?

Özellikle ilerleyen yaşlarda tüm organlarda görülebilen yaşlanma, işitme organında da görülür ve işitme duyusu gün geçtikçe zayıflar. Tıp literatüründe ise yaşlılığa bağlı olarak gelişen işitme kayıpları “Presbiakuzi” olarak adlandırılır. Sık rastlanan işitme kaybı nedenlerini ise kısaca üç grupta toplayabiliriz:

  • Kulağa giden damarların özelliklerini yitirip artık eskisi gibi kan taşıyamaması
  • İşitme sinirinin yaşla birlikte özelliğini kaybetmesi.
  • Beyindeki işitme merkezinin özelliğini ve işlevini yitirmesi

İşitme fonksiyonunun yaşla birlikte görevini yerine getirememesi durumunda da iki neden gözümüze çarpar. Bunlar psikolojik ve organik nedenlerdir. Bu konuda kadınlar kuşkusuz daha şanslı. Kadınların erkeklere oranla işitme duyuları daha ileri yaşlarda azalmaya başlar. Ancak yine de işitme sorunu, genetik olarak da değişiklik gösterir. Bazı ailelerde daha erken yaşlarda işitme sorunu ortaya çıkabildiği gibi, bazılarında hiç görülmeyebilir. Elbette önceki yıllarda yapılan meslek de duyma kaybı nedenleri arasında yerini alır. Yıllarca gürültülü ortamlarda çalışmış orta yaşlı bireylerde işitme kayıpları sıkça görülmektedir. “İşitme kaybı neden kaynaklanır?” sorusunun diğer yanıtları için aşağıya göz atabilirsiniz:

  •  Dış kulakta sık görülen işitme kaybı nedenleri, kompakt buşon yani tıkayıcı kulak kiri ve istisnai olarak aural atrezi yani doğumsal olarak dış kulak yolunun gelişememesi sonucu oluşur.
  •  Orta kulakta sık görülen nedenler; tubal disfonksiyon yani kulak-geniz borusu problemleri, orta kulağın farklı formlardaki iltihapları, bu iltihapların sekelleri olan zar-kemikçik problemleri ile otoskleroz veya timpanoskleroz şeklinde kulak kireçlenmeleridir.
  •  İç kulakta sık görülen işitme kaybı nedenleri; konjenital yani doğumsal işitme kaybı, yaşlılığa bağlı kayıp, basınç değişikliğine bağlı kayıp, yüksek sese bağlı kayıp, ilaç yan etkisine bağlı kayıp, meniere ile menenjit…
  •  İşitme siniri, beyin sapı ve beyin düzeyinde sık görülen nedenler ise; akustik nörinom yani işitme siniri tümörü, beyin tümörleri ve felçler…

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL