Yazarlar

İşitme Kaybı Dereceleri

Ülkemiz nüfusunun yüzde 50’sinden fazlası ömrü boyunca işitme testinden geçmemiştir. Neyse ki son yıllarda hemen her yeni doğan bebek işitme testinden geçiyor. Çünkü bir işitme sorunu ne kadar erken tespit..

İşitme Kaybı Dereceleri

Ülkemiz nüfusunun yüzde 50’sinden fazlası ömrü boyunca işitme testinden geçmemiştir. Neyse ki son yıllarda hemen her yeni doğan bebek işitme testinden geçiyor. Çünkü bir işitme sorunu ne kadar erken tespit edilirse, çözülmesi de bir o kadar erken olur. İşitme testleri ile hızlı ve etkin bir biçimde kişide işitme kaybı olup olmadığı ya da işitme kaybı seviyeleri ölçülebilir. Ayrıca bu gibi testler gelecek yıllarda oluşabilecek kayıpların da önlenlenmesine olanak sağlar. En iyi tedavi seçeneklerini önerir. İşitme kaybı, desibel işitme düzeyi (veya dB HL) olarak ölçülür. Bu, kişinin işitebildiği en yumuşak seviyedir. Saf ton sesleri ve konuşma sesleri için işitme düzeyi ölçülebilir. Bu her bir kulak için ayrı ayrı yapılabildiği gibi (tek tarafllı) her iki kulak (iki taraflı) için de yapılabilir. Kişinin sahip olduğu işitme kaybının miktarı hafif, orta, ileri veya çok ileri düzey olarak derecelendirilir.

Normal işitme

20 dBHL’ye kadar düşük sesleri işitebilirsiniz. Bunu normal işitme olarak adlandırıyoruz.

Çok hafif derecede işitme kaybı

26 – 40 dB HL arasındaki kayıplara çok hafif işitme kaybı diyoruz.

Hafif derecede işitme kaybı

41 – 55 dB HLarasındaki kayıplara hafif derecede işitme kaybı diyoruz ve bu kayıplarda gürültülü ortamlarda konuşulanları takip etmekte zorluk çekersiniz.

Orta derecede işitme kaybı

56 – 70 dB HL arasındaki kayıpları orta derecede işitme kaybı olarak adlandırıyoruz. Bu tip kayıplarda işitme cihazı takılır. İşitme cihazı olmadan konuşulanları takip etmek çok zordur.

İleri düzeyde işitme kaybı

70 – 90 dBHL arasındaki işitme kayıplarına ileri düzeyde işitme kaybı denir.Bu gibi vakalarda çok güçlü işitme cihazları takılır. Ya da implant gerekebilir.

Çok ileri derecede işitme kaybı

91dB HL üzerindeki işitme kayıplarına çok ileri derecede işitme kaybı denir. Bu vakalarda kişiler daha çok dudak okuyarak ya da işaret dili ile iletişim kurabilirler. Bu kişilerde koklear implant kullanılarak işitme kaybı telafi edilebilir .

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL