Ekonomi

Emekli Olamayanlara Büyük Fırsat

İstihdam paketi kapsamında binlerce kişiye emeklilik fırsatı bir kez daha doğdu. Esnaf ve çiftçiye 31 Ekim’tarihinden itibaren 2 ay zaman verilecek. Bu zaman zarfında binlerce esnaf, çiftçi ve vatandaşa istihdam..

Emekli Olamayanlara Büyük Fırsat

İstihdam paketi kapsamında binlerce kişiye emeklilik fırsatı bir kez daha doğdu.

Esnaf ve çiftçiye 31 Ekim’tarihinden itibaren 2 ay zaman verilecek. Bu zaman zarfında binlerce esnaf, çiftçi ve vatandaşa istihdam paketi kapsamında sağlık primi borçlarını yapılandırma fırsatı tanınacak. Borcunu bitirenler başvurusunu yapıp emekli olabilecek.

Binlerce esnaf, çiftçi ve vatandaşa borç yapılandırma fırsatı tanınıyor. İstihdam paketi kapsamında esnaf, çiftçi ve vatandaş sağlık prim borçlarını yapılandıracak.

Yasayla birlikte 165 milyar TL sosyal güvenlik alacağı toplanacağı belirtiliyor. Borçların yapılandırılması için vatandaşlara 2 ay zaman verilecek.

1 KASIM’DA BAŞLIYOR

İstihdam paketi kapsamında Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası prim borçları başta olmak üzere yapılandırılacak sosyal güvenlik alacakları 165 milyar TL olarak hesaplandı.

Sağlık primi borcu olan binlerce esnaf, çiftçi ve vatandaşa yasa kapsamında yapılandırma, dondurma, ihya ve prim borçların kurtulma fırsatı tanınıyor.

Emeklilik için bu imkânı bekleyenlere fırsat doğarken, faaliyetlerini sürdürüp de geçmiş borçlarını yatırmayanların Bağ-Kur kayıtları 1 Kasım’tarihinden itibaren tekrardan başlayacak.

2 AY İÇİNDE BAŞVURULACAK

Esnaf ve çiftçiye 31 Ekim öncesi borçlarını ödemeleri için yasanın çıkmasından itibaren 2 ay zaman verilecek. Bu zaman yasanın yayımlandığı tarih itibarıyla başlayacak.

Borcunu peşin ödemeyenler yapılandırma için başvurabilecek. Gecikme faizi yerine anapara ve enflasyon farkının şubata kadar ödenmesi durumunda durdurulan sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.

Borcunu bitirenler başvurusunu yapıp emekli olabilecek. Şubat ayına kadar anapara ve enflasyon farkını ödeyenlerin, durdurulan süreleri sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.

İlk taksit süresinde borç yatırılmazsa ihya işlemi geçerli sayılmayacak. Yasa teklifine göre, prim borcu olup da iki ay içinde yapılandırmayanların mevcut borcu silinirken sigortalılıkları da durdurulacak.

Durdurulan süreler emeklilik için kullanılamayacak. Geçmiş borcunu ödemeyip faaliyetlerini sürdürenlerin sigorta kaydı 1 Kasım’tarihinde başlayacak.

Borçlarını yatıranlar 1 Kasım sonrası 5 puanlık prim indiriminden de yararlanacak.

SANATÇI VE ŞOFÖRLERE DE KOLAYLIK

Primini kendi ödeyen taksici, dolmuşçu ve sanatçılar için de düzenlemeye gidildi.

Yapılandırılan borç haricinde 60 günden fazla prim borçları bulunmaması durumunda, ilk taksiti ödemeleri şartıyla genel sağlık sigortasından yararlanmaya başlayabilecekler.

GSS’DE GECİKME CEZALARI SİLİNİYOR

Genel Sağlık Sigortası kapsamında olanlara prim borcundan kurtulma imkânı tanınıyor.

Vatandaşlar sadece anaparayı ödeyerek geçmiş borçlardan kurtulabilecek. Prim borcu bulunanların sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için tanınan zaman 30 Nisan 2021’yılına uzatılıyor.

Nisan ayına kadar prim borcunun anaparasını ödeyenlerin gecikme faizi ve cezaları silinecek.

GSS kapsamında brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranda prim alınıyor. Buna göre bu yıl aylık 88.29 lira GSS primi ödenmesi gerekiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL