Gündem

Burun Kılları Koronavirüse Yakalanma İhtimalini Azaltıyor

Prof. Dr. Recep Tekin, Kovid-19 ile mücadele boyunca burun kıllarını kesenler için uyarıda bulundu. Burundaki kılların süzgeç görevi gördüğünü söyleyen Prof. Dr. Recep Tekin, “Burun kılları Kovid-19’a yakalanma ihtimalini azaltıyor…

Burun Kılları Koronavirüse Yakalanma İhtimalini Azaltıyor

Prof. Dr. Recep Tekin, Kovid-19 ile mücadele boyunca burun kıllarını kesenler için uyarıda bulundu.

Burundaki kılların süzgeç görevi gördüğünü söyleyen Prof. Dr. Recep Tekin, “Burun kılları Kovid-19’a yakalanma ihtimalini azaltıyor. Sakal ve bıyıkların uzunluğu maskenin işlevini yok ediyor.”

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 ile mücadele tüm hızıyla devam ederken, vatandaşların da; dikkat etmesi gereken konular her geçen gün artıyor.

Maske, mesafe ve temizlik konuların yanına bir de kişisel bakım eklendi. Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, burun kıllarının Kovid-19 virüsün boğaza ulaşmasını yavaşlattığını bu sebeple bu bölgedeki kılların alınmamasının daha doğru olduğunu söyledi.

SAKAL VE BIYIKLAR DA YIKANMALI

Burun kıllarıyla birlikte, sakal ve bıyığın da maskenin işlevini yok ettiğini söyleyen Prof. Dr. Tekin, maskenin işlevini kaybetmesi sebebi ile kişinin virüsü daha hızlı kapabileceğini söyledi.

Sakal ve bıyıklarını kesmeyenlerin devamlı sabunlu su ile yüzlerini yıkamaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Tekin, bu kişilerin maskelerini sürekli değiştirmeleri gerektiğini dile getirdi.

BURUN KILLARI SÜZGEÇ GÖREVİ GÖRÜYOR

Prof. Dr. Tekin, “Kovid-19’a baktığımızda vücudumuzun çeşitli savunma mekanizmaları enfeksiyon hastalıklarına karşı var.

Bunlardan biri burundan nefes alırken, burun kılları süzgeç görevi görüyor.

Dışardan aldığınız herhangi bir partikül, toz olabilir, bununla birlikte taşınmış virüs ve bakteri; bunlar burunda bulunan kıllar tarafından süzgeç görevi görüyor.

Bunun avantajı burun kılları tarafından tutulan virüs, boğaz kısmına geçmediği için hastalık oluşturma ihtimalide azaltıyor.

Buradaki kılları çok fazla miktarda alıyorsanız, bu süzgeç görevini bir nevi azaltmış oluyorsunuz.”

SAKAL VE BIYIK UZUNLUĞU MASKENİN İŞLEVİNİ YOK EDİYOR

Prof. Dr. Recep Tekin, uzun sakal ve bıyığın maskenin işlevini yok ettiğini, bu kişilerin virüsü kapma ihtimallerinin yüksek olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Tekin, “Kovid-19 tedbirlerin başında maske geliyor. Sağlıklı ve etkili maske olabilmesi açısından sakal ve bıyık durumunu konuşmak gerekiyor.

Özellikle kirli, çok uzun sakal ve bıyığın maskenin etkisini azalttığını biliyoruz.

O yüzden özellikle sağlıklı bir maske ve etkisini artırmak için sakal ve bıyığın mümkün olduğunca; kesilmesini ya da kısa tutulmasını istiyoruz.

Sakal, bıyık varsa öksürme ile birlikte bu bölgede virüsün daha çok tutunduğunu biliyoruz.

Bunları yapamıyorsak maskeyi devamlı değiştirerek yüzümüzü yıkamalıyız. Sabun ya da suyla yıkamak yeterli oluyor, ekstra bir işleme gerek yok.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

bedava porno

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL