Ekonomi

Bugün Yürürlüğe Giren Cumhurbaşkanı Kararı İle Dolar Düşüşe Geçti! İşte Son Durum

Cumhurbaşkanı Kararıyla kambiyo vergisiyle TL mevduat faizi vergisinde yapılan indirimden sonra düşüşe geçen dolar, 7,77’den işlem görmekte. Euro 9,11’den, sterlin ise 9,98’den alıcı buluyor. Dün, en düşük 7,7768, en yüksek..

Bugün Yürürlüğe Giren Cumhurbaşkanı Kararı İle Dolar Düşüşe Geçti! İşte Son Durum

Cumhurbaşkanı Kararıyla kambiyo vergisiyle TL mevduat faizi vergisinde yapılan indirimden sonra düşüşe geçen dolar, 7,77’den işlem görmekte. Euro 9,11’den, sterlin ise 9,98’den alıcı buluyor.

Dün, en düşük 7,7768, en yüksek 7,8592 seviyelerine kadar çıkan dolar/TL, günü önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 7,8189’dan tamamladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla kambiyo işlemlerinde; uygulanan banka sigorta ve muamele vergisi oranı yüzde 1’den binde 2’ye düşürülürken, Türk lirası; mevduat hesaplarından alınan vergi oranları da indirildi.

1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarında oran sıfırlandı. Kovid-19 salgını sonrası atılan; normalleşme adımları, dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Yeni Dengelenme, Yeni Normal, Yeni Ekonomi” ana temasıyla hazırlanan; Yeni Ekonomi Programı’nı (2021-2023) açıklamasıyla hız kazandı.

Dolar/TL, kararlarından sonra 7,7505’e kadar gerilemesinden sonra saat 11.50 itibarıyla 7,7780’den işlem görmekte.

EURO VE STERLİN NE KADAR?

Aynı dakikalarda euro/TL 9,1174’ten, sterlin/TL ise 9,9826’dan satılıyor. Analistler, bugün yurt içinde dış ticaret istatistikleri, yurt dışında ise Amerika’da; büyüme ve Euro Bölgesi’nde enflasyon başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini belirtti.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı kararlarıyla salgın sonrası normalleşme adımların devam ettiğine dikkati çeken analistler, jeopolitik gelişmeler ve; Kovid-19 aşısına dair haber akışının da gündemin odağındaki yerini koruduğunu söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL