Dünya

Biden, Türkiye İle Uğraşmaktan Vazgeçmiyor

İki skandal çağrı. ABD’de Demokratların başkan adayı Joe Biden, Trump yönetimine Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye çevirme kararını tersine döndürmesi için ‘baskı’ yapması çağrısı yaptı. Joe Biden yaptığı yazılı açıklamayla NATO’nun Yunanistan..

Biden, Türkiye İle Uğraşmaktan Vazgeçmiyor

İki skandal çağrı. ABD’de Demokratların başkan adayı Joe Biden, Trump yönetimine Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye çevirme kararını tersine döndürmesi için ‘baskı’ yapması çağrısı yaptı.

Joe Biden yaptığı yazılı açıklamayla NATO’nun Yunanistan ve Türkiye arasında tansiyonu düşürme ve askeri gerilimi azaltma; mekanizması kurulması çabalarını desteklediğini ve diplomatik görüşmelerin başlamasının doğru bir adım olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE’YE BASKI UYGULAMALI

Biden, “Trump yönetimi, başarılı bir diplomasi ortamının yaratılması için güç kullanma gibi tehditler de dahil olmak üzere; Türkiye’ye bölgede Yunanistan’a karşı provokatif eylemlerden kaçınması için baskı uygulamalı” dedi.

BIDEN’DAN ERDOĞAN’A AYASOFYA ÇAĞRISI

Reuters’ta yer alan habere göre; Biden ayrıca “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da Ayasofya’yı camiye çevirme kararını geri almaya ve Ortodokslar da dahil olmak üzere; herkesin eşit erişime sahip olmasını sağlayarak müze statüsüne döndürmeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Metin DURMAZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL