Gündem

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak: Balıkesir’de Kovid-19 Denetimi Gerçekleştirdi

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı; Kovid-19 Ek Tedbirleri Genelgesi uyarınca, 81 İl’de eş zamanlı olarak gerçekleşen denetimlerde “Sağlık İçin Hepimiz İçin; Denetim” sloganıyla, vatandaşları bilinçlendirmek ve salgınla mücadeleyi hep..

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak: Balıkesir’de Kovid-19 Denetimi Gerçekleştirdi

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı; Kovid-19 Ek Tedbirleri Genelgesi uyarınca, 81 İl’de eş zamanlı olarak gerçekleşen denetimlerde “Sağlık İçin Hepimiz İçin; Denetim” sloganıyla, vatandaşları bilinçlendirmek ve salgınla mücadeleyi hep birlikte gerçekleştirmek için denetimlere katıldı.

Karesi İlçesindeki Eski Kuyumcular Mahallesi’ndeki iş yerlerde yapılan denetimleri izleyen; Vali Hasan Şıldak, halk ile bir araya gelip Kovid-19 için alınan tedbirlere uyulması yönünde uyarılarda bulundu.

Yapılan denetimlerin halkı ve iş yerlerini bilinçlendirmek için taşıdığını söyleyen; Vali Hasan Şıldak, tedbirlere ısrarla uymayan kişi ve işyerlerine cezai işlemlerinde uygulandığını söyledi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı yerlerde sosyal mesafe; denetimlerinin sıklaştırılacağı uyarısında bulunarak, son dönemde yaşanan vaka artışların mesafe kuralına uyulmamasından kaynaklandığını dile getirdi.

Balıkesir Valisi Vali Şıldak il merkezindeki kırsal mahallelerdeki karantina uygulamalarını değerlendirerek, vaka sayıların artmaması için önlem aldıklarını söyledi.

“Denetimlerimiz 7/24 devam ediyor”Pandemi döneminde salgının artmaması için alınan tedbirlerin denetimlerini izleyen; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak yapmış olduğu değerlendirmede şunları söyledi:”Ülke genelinde “Sağlık için, hepimiz için denetim” çalışmasını yapıyoruz.

İlimizin bütün ilçelerinde yine kaymakamlarımızın koordinasyonunda bugün yine alandayız.

Denetim çalışmalarını hiç aksatmıyoruz. 7 gün 24 saat prensibine göre çalışmalarımız devam ediyor.

Fakat bu gün eş zamanlı denetimde daha çok farkındalık oluşturma, bu konuya dair; mesajlarımızı verme konusunda bir fırsat olarak değerlendirip bunu gerçekleştiriyoruz.

“Rehavete kapılma lüksümüz yok”Biliyorsunuz ben hiçbir zaman ilimizin tam anlamıyla vaka; sayılarına dair iyiye gittiği yönünde, çok iyi olduğumuz yönünde hiçbir açıklamam olmamıştır.

Ya “tırmanıyoruz, çıkış trendindeyiz” şeklinde açıklamalarda bulundun ya da “yatay bir seyir izliyoruz” şeklinde açıklamalarda bulunduk.

Rehavete kapılma lüksüne kesinlikle ihtiyacımız yok, böyle bir durum yaşamayalım istiyoruz.

Bütün vatandaşlarımıza mesajımız; son günlerde Balıkesir ilinde tekrar bir yükseliş yaşamaktayız.

Bu konuda ben bütün vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum. Bu işin hakikatten şaka olmadığı; ve gerçekten bu işin can yaktığı, insanları üzdüğü ve ölümlere sebep olduğu gerçeğinden hareketle bütün kamuoyumuz lütfen dikkatli olsun.

Bütün esnafımız, iş yerlerimiz dikkatini elden bırakmasın. Özellikle temaslı kişilerin, hastalık çıkışı olan vakaların yakınında bulunan kişilerin aile içi ilişkilerinde yakınlarıyla münasebetlerinde kesinlikle izolasyonda kalmalarını istiyoruz.

“Vaka temaslıların aile içinde izolasyonu önemli” Vakaların çıkışı incelendiğinde; maalesef birkaç gün önceki vakaların temaslarının, aynı ailede, aynı evde kalmaları söz konusu; olduğu için bunların ilişkilerine, irtibatlarına ve mesafe kuralına dikkat etmemesinden kaynaklı bu aile çevresinde yaygınlaşan vaka durumlarıyla karşılaşıyoruz.

Bu da sayının yükselmesine sebep oluyor. Lütfen olayı hafife almayalım. Her temaslı kişi risk taşır. Bu vatandaşlarımızın önceden yaşadığımız dışarıya çıkma, izolasyon kuralını ihlal etme durumlarına artık rastlamıyoruz.

Bu son derece azaldı. Çünkü bilindiği gibi ülke genelinde bu konuda yurt uygulaması başladı. Bu insanlarımızı yurtta biz misafir ediyoruz. Bu sayede tedbir olarak uyguladığımız; bu metotla bu kuralın ihlalinde bir düşüş yaşadık ve şu an yurdumuzda kalan sayısı 20’li rakamlara düştü.

Bunun karşısında bu defa başka bir riskle karşılaştığımızı görüyoruz. Temaslı kişiler, vaka etrafında veya temaslı olmasa da vakanın yakınında bulunan kişilerin hastalığa tutulması, kendilerinin vakaya dönüşmesi söz konusu oluyor.

Hastalık böyle bir seyir izliyor. Hep söylenen gerçek doğru çıkıyor. Yani mesafe bu işin temel kuralı, fiziki mesafeye uyulması temel kural. Lütfen mesafeyi hayatımızın temel kuralı haline getirelim.

İkinci planda da maske var, maske de olmazsa da olmaz. Bütün vatandaşlarımız evinden çıktığı andan itibaren maskesini taksın, sokakta, caddede, bulunduğu mekanda maskeli vaziyette bulunsun.

Kendisini de korusun, karşısında ve çevresinde bulunan insanları da korusun.”Hastalık bizden güçlü değil”Denetimlerimiz aynı kararlılıkla, aynı tempoyla devam edecek.

Denetimlerdeki amaç insanlarımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek, kurallara uymalarını sağlamaktır.

Ama kurallara uyma noktasında bir direnme, bir itiraz söz konusu olduğunda bu konuda da müeyyide uygulamaktan, cezai işlem yapmaktan kaçınmıyoruz.

Bu tutumumuz, bu kararlılığımız aynı şekilde devam ediyor. Bu itibarla biz eğer toplumdaki her bir vatandaşımızın kurallara tam olarak uymasıyla hastalıktan kurtulabileceğimiz; gerçeğinin altını çizerek bir defa daha ifade ediyorum.

Evet, hastalık bizden daha güçlü değil. Bizim irademiz; samimi irademiz gerçekleşirse gönülden bir şekilde sokaktaki; bu denetim ekiplerimize, polisimize, jandarmamıza, sağlık personelimize destek olursak, onların fedakarca çabalarını, tutumlarını görmezden gelmezsek biz bu hastalıktan kurtuluruz.

Bu konuda Balıkesir halkına güveniyorum, vatandaşımızın duyarlılığına güveniyorum.

Lütfen çevremizde duyarlılık zincirini geliştirelim. Duyarlı olmayan vatandaşlarımızı uyaralım.

Duyarlılık taşımayan, kurallara uymayan işletmelere gitmeyelim, kalabalık ortamlara girmeyelim.

Kalabalık ortamlarda zorunlu olarak bulunmamız gerekiyorsa buradaki işimizi en kısa zamanda bitirip oradan ayrılalım. Mesela Pazar yerlerinde uzun zaman kalmayı önermiyoruz.

En kısa zamanda pazarımızı, alışverişimizi tamamlayıp bu ortamdan ayrılmamız lazım.

“Kapalı alanlarda sosyal mesafe denetimleri sıklaşacak”Artık sonbahar aylarını yaşıyoruz.

Bundan sonra artık yavaş yavaş hava şartları değişecek. Bu havaların sıcaklığını kaybetmesiyle birlikte artık açık mekanlardaki işletmelerin dış mekanlarındaki oturma alanları; tamamen içeriye taşınacak ve iç ortamlarda sıkışıklık, mesafe kuralının ihlaline biz yine izin vermeyeceğiz.

Bu konuda işletmelerimizi, ilgili esnaflarımızı şimdiden uyarmak istiyorum. Aynı mesafe kuralları kapalı ortamlarda çok daha titiz bir şekilde takip edilecek, denetlenecek; ve insanlarımızın bu ortamlardan hastalık kapmalarını, bulaş kapmalarını önlemeye çalışacağız.

Bu konuda duyarlılık ve anlayış bekliyoruz.”Halkımız üzerine düşen sorumluluğu göstersin”Sanayi işletmeleri ve çok sayıda işçinin çalıştığı kurumlarla alakalı da denetimlerimizi sürdürüyoruz.

Bazı işletmelerde, bazı sanayi kuruluşlarında, imalat yapılan yerlerde maalesef vaka çıkışları yaşıyoruz. Bu da hızlı bir yayılma ile birlikte vaka sayılarında artış getiriyor.

Bu konuda da tedbirler uyguluyoruz. HES kodu uygulamamız devam ediyor.

İşletmelere daha önce yaptığımız güvenli üretim ve güvenli hizmet belgesi almaları korusundaki çağrılarımızı da tekrarlıyoruz.

Bütün vatandaşlarıma sağlık diliyorum, anlayış beklediğimizi, duyarlılık beklediğimizi ve her; bir vatandaşımızın bu duyarlılığa, bilince sahip olmadan bizim başarma şansımız yok.

Lütfen herkes kulak versin, herkes üzerine düşen sorumluluğu göstersin. Balıkesir halkından tek beklentimiz budur.

“Vakaların çoğaldığı iki kırsal mahallede karantina uyguluyoruz”Şu anda ilimizin Altıeylül ilçesine bağlı Dallımandıra ve Ovaköy kırsal mahallelerimizde karantina uygulamasına geçtik.

Karantina uygulaması buralardaki vakalar tamamen sönene kadar devam edecek.

Bu uygulamaları yaparken tarımsal faaliyetlerin aksamamasına özellikle itina gösteriyoruz.

Buralarda ikamet eden vatandaşlarımızdan da yine anlayış ve sabır bekliyoruz.

Çünkü her iki yerleşim yerimizde de, kırsal mahallemizde de vaka sayıları oldukça yüksek.

Bir de tabi bunların temaslıları olan kişiler var. Her iki grubu topladığımızda çok çok farklı hane ve sokaklarda ikamet ettikleri için böyle bir uygulama yapma zorunluluğu hasıl oldu.

İnşallah yeni karantina tedbirlerine ihtiyaç kalmadan süreci devam ettiririz diye düşünüyorum.

Hep ifade ettiğimiz gibi süreç çok uzun soluklu bir mesafe koşusu. Burada herkes üzerine düşeni yaparsa daha iyi, daha sağlıklı günlere daha çabuk ulaşırız diye temennide bulunmak istiyorum.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL