Yazarlar

Ani İşitme Kaybı Nedenleri?

Ani işitme kaybı nedeni olarak viral enfeksiyonları, travma, çok şiddetli sese maruziyeti, damar problemlerini, basınç değişikliğini, geçirilmekte olan iç kulak hastalığını, gizli seyreden beyin sapı tümörleri (akustik nörinom), bazı sistemik..

Ani İşitme Kaybı Nedenleri?

Ani işitme kaybı nedeni olarak viral enfeksiyonları, travma, çok şiddetli sese maruziyeti, damar problemlerini, basınç değişikliğini, geçirilmekte olan iç kulak hastalığını, gizli seyreden beyin sapı tümörleri (akustik nörinom), bazı sistemik hastalıklar ve kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçları gösterebiliriz. Ancak pek çok ani işitme kaybı nedeni de bilinememektedir.

Çocukluk ve yetişkin çağı işitme kayıpları

Çocuklukta işitme kaybı nedenleri de yetişkinlerde olduğu gibi çok çeşitlidir. Ancak en sık görülen nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Doğumsal Duyma Kayıpları

Nörosensöriyel tip kayıplar olarak adlandırılan doğumsal duyma kayıpları; genelde çift taraflı, hafif-orta-ileri-çok ileri herhangi bir derecede bulunabilen kayıplardır. Doğumsal işitme kayıplarının çok büyük bölümü genetiktir yani aileden geçer. Bu tür duyma kayıpları, doğumdan itibaren sabit kalabilir veya yıllar içinde giderek artabilir. Bu nedenle tedavi aşamasında erken tanı önemlidir.

  •  Orta Kulak İltihapları Nedeniyle Duyma Kayıpları

Çocukluk yıllarında geçirilmiş orta kulak iltihapları ya da operasyonları işitme kaybı sebepleri arasında önemli bir yer tutar. Orta kulak iltihapları çocuklukta çok sık görülür. Bu da haliyle çocukların sık antibiyotik kullanmasına neden olur. Orta kulak iltihabı sonucu oluşan duyma kayıpları, çoğunlukla çift taraflı ve çok hafif-hafif dereceli iletim tipi kayıplardır.

  • Yalnızca orta kulaktan kaynaklı sorunlar değil, çocukluk ve gençlik yıllarında kullanılmış ilaçlar duyma kaybı nedenleri arasında yerini alır. Geçmiş yıllarda kronik ilaç kullanımı ve bazı ilaçların yan etkileri de ayrıca “duyma kaybı neden olur?” sorusuna verilebilecek bir diğer yanıttır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL